Все для Joomla . Бесплатные шаблоны и расширения.

Anul: 2011

Autorul: Radu Grigorovici

Editura: Academiei Române

Lucrarea de fata reprezinta o pagina semnificativa din istoria incercatului nostru popor, care s-a nascut crestin, a trait crestineste si a suportat cu serenitate si demnitate, toate asprele incercari ale destinului. In timpul celui de-al doilea razboi mondial, un stat ateu, aflat in fruntea celei mai numeroase armate — illo tempore — tinea sub ocupatie militara toate tarile, de la Oceanul Pacific pana dincolo de Berlin, spre frontiera Frantei. Printre primele masuri pe care le-a luat aceasta mare putere politica, a fost aceea de a interzice libertatea religioasa, spre a desfiinta identitatea nationala a tarilor respective.