Компоненты, модули, шаблоны и другие Расширения Joomla

Anul: 2024

Autor: IPSSC Cernăuți

Institutul de Studii Politice și Capital Social

Care este situația comunității românești din Ucraina în cel de al treilea an de război? Care sunt așteptările, atitudinile și necesitățile românilor din regiunile Cernăuți, Transcarpatia și Odesa? Cu ce  provocări se confruntă aceștia? În ce mod reușesc să-și păstreze și să-și dezvolte identitatea etnică, culturală, religioasă și lingvistică într-un context politic extrem de dificil și tensionat?

Răspunsurile la aceste întrebări au fost căutate de o echipă de cercetători a Institutului de Studii Politice și Capital Social din Cernăuți în cadrul proiectului „Comunitatea românească din Cernăuți, Transcarpatia și Odesa. Barometru social – 2024”, finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni din cadrul Guvernului României.

A fost sondată opinia reprezentanților comunității românești din trei regiuni: Cernăuți (nordul Bucovinei, nordul Basarabiei, Ținutul Herța), Odesa (sudul Basarabiei) și Transcarpatia (Maramureșul din dreapta Tisei). Datele au fost colectate prin interacțiunea cu 250 de lideri și membri ai societăților pentru cultura românească, profesori, muzicieni, preoți – reprezentanți ai elitei economice, politice și culturale din cele trei regiuni.

Studiu coordonat de lect. univ. dr. Marin Gherman.