sdsdsds

Anul: 2018

Autor: Nicoleta CIACHIR, Sorin Marcel COLESNIUC

Editura: Etnologică

Ideea acestui volum omagial s-a înfiripat în 2008, când am organizat simpozionul comemorativ „În amintirea omului, istoricului, profesorului universitar și președintelui fondator al Asociației de Balcanistică și Slavistică din România – Nicolae Ciachir” la Muzeul Municipiului București. Sufrageria Palatului Șuțu s-a dovedit a fi neîncăpătoare pentru foști studenți, colegi, prieteni, rude, oameni care nutreau o stimă deosebită față de tata. Nici arșița lui iulie, nici ora amiezii, nici distanța nu i-a împiedicat pe invitați să participe la această zi de omagiu pentru Nicolae Ciachir și zi de recunoștință pentru ei.