311930618 635221151444987 8519266410020300667 n

Anul: 2017

Autor: Irina Ene

Editura: Cetatea de Scaun

Lucrarea de față reprezintă catalogul expoziției cu același nume, organizată în perioada 12 octombrie - 12 decembrie în cadrul Muzeului Național de Istorie a României. Expoziția și-a propus să să prezinte o gamă variată de obiecte de cult, datând din perioada secolelor al XIV-lea - al XIX-lea, urmărindu-se rolul fiecărui exponat în desfășurarea serviciului religios, istoria obiectului precum și valoarea sa artistică deosebită. Expoziția prezintă 31 obiecte liturgice, de patrimoniu, precum argintărie, broderie, carte manuscrisă și tipărită, frescă, icoane pe lemn dar și obiecte din ceramică cu scene iconografice creștine descoperite în cadrul cercetărilor arheologice. Catalogul este redactat în limba română și cuprinde o parte introductivă în care se prezintă expoziția, importanța patrimoniului religios și despre arta românească medievală. Partea a doua reprezintă catalogul propriu-zis cu cele 31 de obiecte din expoziție, pentru fiecare dintre acestea fiind oferite informații privind tipul obiectului, proveniența, materialul și tehnica, dimensiunile, referințe bibliografice și descrierea părților componente și a decorației. Fișa din catalog mai cuprinde și fotografii cu obiectul, inclusiv fotografii de detaliu.