nachodki.ru интернет-магазин

Anul: 1974

Autor: Nicolae Iorga

Editura pentru turism

N. Iorga si-a propus prin notele sale de drumetie sa indemne N. Iorga si-a propus prin notele sale de drumetie sa indcmnela calatorii in Romania pe multi dintre aceia cari cred ca numai frumusetilestrainatkii sint vrednice de vazut."In dorinta de a stringe intr-un volum cele mai semnificative paginidin bogata mostenire literary lasata in aceasta directie de marelescriitor, am alcatuit prezenta ediTie, in care nu s-au putut, bineinteles,reproduce decit fragmente sau capitole din urmatoarele carti :Sate si manastiri din Romania, ed. a II-a, 1916 ; Drumuri orase dinRomania ed. a II-a, 1915 ; Neamul romanesc in Bucovina, 1905 ;Neamul Rominesc in Ardeal si Tara Ungureasca la 1906, ed. a II-a,1939 si Istoria Bucurestilor, 1939.Calatorind prin toate mcicagurile patriei, pe toate drumurile, cubirja, trenul sau pe jos, pelerinul Iorga, autorul unor texte pe carePompiliu Constantinescu le socoteste carti de capatii ale turismuluinostru poetic", aduni rezultatele observatiilor, gindurilor si scntimentelorsale intr-o literature .ce realizeaza rara armonie dintre calitatesi cantitate. Ideea unei monografii a pamintului rominesc prindecontur si spre sfirsitul vietii chiar fiinta.