nachodki.ru интернет-магазин

Autor: Ilie Luceac

Editura: Ed. Alexandru cel Bun

Despre carte.

Concepută de către autor la începutul anului 2009, cartea Forţa destinuluiConcepută de către autor la începutul anului 2009, cartea Forţa destinuluisau fereastra prin care priveşti cerul (Dialoguri culturale cu bucovinenii), darnerealizată din cauza „forței destinului”, apare anul acesta, după scurgerea a11 ani, când istoricul cernăuțean, prof. univ. dr. Ilie Luceac ar fi împlinit 70 deani. Este o datorie de onoare a colegilor de redacție și a prietenilor de suflet aiistoricului să adune în paginile unei cărți renumitele dialoguri cu bucovinenii,care de-a lungul anilor au fost publicate în „Glasul Bucovinei” – revistă la carenu doar că a colaborat de la începuturile ei, dar pentru care a avut sentimenteprofunde și responsabilitatea de a elabora valoroase studii de istorie și culturădespre Bucovina istorică.Ideea de a publica.....