Здесь нашел интересный обзор

Anul: 2001

Autor: Tudor Opriș

Editura: Garamond

Enciclopedia de fata, organizata intr-un unic și masiv volum a fost preluata spre publicare de prestigioasa editura Garamond care, dupa 1990, a adus inestimabile servicii colii romanești și culturii generale. Este o enciclopedie cu larga adresabilitate a marilor probleme și taine ale biologiei. Multi dintre cititorii și comentatorii enciclopediei mele BIOS, considerate la vremea aparitieiei drept cea mai importanta și complexa carte romaneasca de popularizare din domeniul știintelor naturii, si-au exprimat uimirea ca se afla in fata unei vaste lucrari care, prin traditie, ar fl trebuit safie intesata de imagini și, totodata surpriza ca absenta totals a iconografiei nu i-a micșorat cu nimic prestigiul și marele ei succes de public și presa, atat in tara, cat și peste hotare. Ma vad acum nevoitdupd aproape doua decenii, cand incerc sa repet experimentul deziconificarii , sa motivez aceastainitiative care vine sa contrazica o mare parte din cartile de astazi, majoritatea traduse, ce puneaccentul exclusiv pe factorul comercial, pe atotputernicia aspectului formal, care vinde" cartea.