Шаблоны Joomla 3 тут

Autor: Marin Gherman

Editura: Rafet, Râmnicu Sărat

Despre carte.

Din tânăra generație face parte și Marin Gherman, care și-a lansat cea de a doua plachetă de versuri „Jocul Dilemelor”, ieșită de sub tipar în toamna anului 2015 la Râmnicu Sărat și menționată cu premii în România. În cadrul întâlnirii a fost evidențiat faptul că această culegere prezintă un eveniment neordinar în scrisul românesc din regiunea Cernăuți, fiindcă Marin Gherman ne propune o partidă de şah poetic, care i-a adus deja laurii victoriei. Piesele sunt cuvintele pe câmpul alb-negru cu invizibilă polaritate, unde un simplu pion se poate îndrăgosti în regină, ca şi în partida adevărată de şah. Piesele de pe tablele de şah sunt personaje veşnice ale literaturii. Autorul pretinde să-şi câştige partida în tăcerea nocturnă (ciclul „Şah în tăcere nocturnă”). Dezvoltând imaginile nocturne, proslăvite cândva de romantici, Marin Gherman îşi închipuie cum ar păşi „în vreme de noapte” statuia lui Vasile Alecsandri prin Cernăuţi, într-o lume a măştilor teatrale, care sunt „nişte suflete fugare”/ ce aşteaptă/ să apară din nou luna/ pe cerul Cernăuţiului în noapte”. Iar eroul liric caută „ca un alchimist/ formula unor sentimente adevărate”. Poetul afirmă că fără fiinţa iubită şi oxigenul pare o substanţă artificială, „fără dragoste, fără suflet”. Îi lipseşte o componentă esenţială.
Folosind metafore proaspete şi ritmică modernă, Marin Gherman cultivă o poezie lirică profundă. Declaraţiile de dragoste sunt făcute de un filosof, încurajat de pionul îndrăgostit de regină. În poeziile cu mesaj filozofic, iar în placheta „Jocul Dilemelor” majoritatea fac parte din această categorie, precum şi în cele de dragoste poetul simte că trece printr-un labirint al destinului.
Vasile Carlașciuc