nachodki.ru интернет-магазин

Anul: 2010

Autorul: Cristea Miron

Editura: Daco-română.

Lucrarea a apărut la iniţiativa doamnei Olivia Tulbure-Strachină, sub îngrijirea şi cu sprijinul prof. Ioan Olimpiu Luca - preşedinte de onoare al Academiei DacoRomâne TDC. Este vorba de o teză de doctorat excepţională, prima sinteză a vieţii şi operei lui Mihai Eminescu făcută în lucrarea de doctorat a lui Miron Cristea, Ilie Cristea - pe atunci susţinută la Universitatea din Budapesta în anul 1895, la doar şase ani de la trecerea în eternitate a geniului naţional. Ea este, probabil prima teză de doctorat despre viaţa şi opera lui Mihai Eminescu susţinută în capitala Ungariei. Fie ca rândurile scrise la 1895 să rămână tot atât de vii ca şi spiritul eminescian care adună întreaga dacoromânitate în unanimitate de gândiri şi simţire întru naţiune şi limba noastră strămoşească.