nachodki.ru интернет-магазин

Anul: 2010

Autor: Institutul Bucovina al Academiei Române

Editura: Institutul din Bucovina

Prezenta lucrare explorează evoluția orașului Cernăuți, evidențiind rolul său în contextul istoric al Moldovei. Cartea analizează aspecte precum dezvoltarea socio-economică, culturală și politică a orașului, prezentând evenimentele semnificative care au marcat istoria sa. Autorul detaliază influențele externe și interne care au modelat orașul de-a lungul timpului, discutând despre relațiile Cernăuțiului cu alte regiuni ale Moldovei și despre importanța sa ca centru comercial și cultural. De asemenea, lucrarea include descrieri ale instituțiilor, monumentelor și personalităților-cheie care au contribuit la dezvoltarea orașului. Bocănețu își propune să ofere o imagine de ansamblu asupra Cernăuțiului, subliniind nu doar realizările sale, ci și provocările întâmpinate, cum ar fi conflictele politice și schimbările de autoritate. Astfel, cartea se dovedește a fi o resursă valoroasă pentru cei interesați de istoria Moldovei și a orașului Cernăuți, contribuind la înțelegerea complexității istorice a acestei regiuni.