Интернет-магазин nachodki.ru
Istoria Bucovinei perspective și împliniri. Volum dedicat împlinirii a 30 de ani de la înființarea Institutului Bucovina

Anul: 2022

Editura Universității „Ștefan cel Mare” Suceava

CITEȘTE ONLINE (Partea 1)

CITEȘTE ONLINE (Partea 2)

„Lucrarea Istoria Bucovinei. Perspective și interpretări se înscrie în colecția „Enciclopedia Bucovinei în studii și monografii”, colecție fondată în anul 1996 sub patronajul Academiei Române. Este a 52-a lucrare din această colecție, fiind elaborată sub egida Institutului „Bucovina” din Rădăuți, cu sprijinul colegilor Raluca-Irina Muscă, Cristian-Alexandru Boghian și Carol-Alexandru Mohr. Volumul reunește 39 de studii și articole publicate, de-a lungul timpului, în revista institutului, „Analele Bucovinei”, care acoperă câteva teme importante privitoare la cultura și civilizația Bucovinei istorice. Materialele au fost structurate tematic astfel: Bucovina - imagini și perspective', Administrația', Populația; Etnii; Societate și economie; Elite; Mediu asociativ; Conflicte și soluții; Cultură și spiritualitate; Bucovina de după Bucovina. În pregătirea pentru tipar a lucrării am respectat normele ortografice și de punctuație stabilite de Academia Română. (Rodica Jugrin)”.