Familia Isopescu în mișcarea națională din Bucovina

Anul:2004

Autor: Petru Bijinariu

Editura Septentrion, Rădăuți

„Lucrarea de față cuprinde studii biografice despre mai multe familii din Bucovina, din mijlocul cărora se ridică mari personalități care au influențat viața politică, culturală etc din această provincie sau chiar la nivel național. În prima parte a lucrării sunt prezentate marii familii de români bucovineni din secolele XIX-XX. Sunt prezentate familiile Sbierra, cu reprezentanții săi de marcă, Ioan Gheorghe Sbierra și Radu Sbierra. Următoarele capitole îl prezintă pe omul și istoricul Dimitrie Onciul. Un capitol important este cel dedicat familiei Porumbescu cu implicarea ei în recunoașterea drepturilor naționale ale românilor. Sunt zugravite biografiile a doi reprezentați iluștri ai acestei familii, respectiv Ciprian Porumbescu și tatăl său, Iraclie Porumbescu. Se continuă cu prezentarea unei familii care a avut o contribuție fundamentală la realizarea Unirii Bucovinei cu Regatul României, și anume familia Flondor. Sunt prezentate cinci personalități din cadrul acestei familii, repsctiv Iancu Flondor, Nicu Flondor, Tudor Flondor și Gheorghe Flondor. Se continuă apoi cu prezentarea altei familii cu un rol foarte important în mișcarea de emancipare națională a românilor bucovineni. Este vorba de familia Nistor, cu reprezentanții acesteia: Ion Nistor și Oltea Nistor. Sunt prezentate de asemenea și familia Morărenilor și familia Nandriș, cu reprezentanții acesteia: Ion Nandriș și Grigore Nandriș. Partea a doua prezintă studii în care sunt analizate viața și familia membrilor familiei Isopescu, cu un rol foarte important în mișcarea națională a românior din Bucovina. Sunt prezentate biografiile lui Dimitrie Isopescu, Constantin Isopescu, Emilian Isopescu, Ifrim Isopescu, Emanoil Isopescu, Nicodim Ilcuș, Claudiu Isopescu, Ion Titus Isopescu și Samuel Isopescu”.