Joomla шаблоны бесплатно http://joomla3x.ru

Anul:1912

Autor: Dimitrie Dan

Editura Fondului Regional Greco-Oriental al Bucovinei în Cernăuți

"Cronica Episcopiei de Rădăuți" de Dimitrie Dan, publicată în 1912 la Cernăuți, este o lucrare istorică amplă dedicată Episcopiei de Rădăuți, cu un apendice de documente slavone originale și traduceri. Cartea documentează istoria acestui important centru religios din Bucovina, oferind detalii despre înființarea și dezvoltarea Episcopiei, precum și despre legătura strânsă dintre biserică și viața culturală și politică a românilor din regiune.**"Cronica Episcopiei de Rădăuți"** de Dimitrie Dan, publicată în 1912 la Cernăuți, este o lucrare istorică amplă dedicată Episcopiei de Rădăuți, cu un apendice de documente slavone originale și traduceri. Cartea documentează istoria acestui important centru religios din Bucovina, oferind detalii despre înființarea și dezvoltarea Episcopiei, precum și despre legătura strânsă dintre biserică și viața culturală și politică a românilor din regiune.
Lucrarea acoperă subiecte precum:1. **Biserica din Rădăuți** – originile sale din perioada dacică și romană, fiind menționată ca o biserică importantă încă din perioada lui Bogdan I și Stefan cel Mare.2. **Mitropolia Moldovei** – înființarea acesteia și prima reședință mitropolitană.3. **Episcopii de Rădăuți** – enumerarea și descrierea rolului fiecăruia.4. **Rolul cultural și politic al Episcopiei** – influența acestei instituții asupra dezvoltării culturale a comunității românești din Bucovina.
Apendicele lucrării include o serie de **documente slavone**, inscripții și acte istorice care oferă o privire detaliată asupra trecutului acestei episcopii, contribuind la înțelegerea rolului ei crucial în evoluția istorică și religioasă a regiunii