Шаблоны Joomla здесь

Anul:2005

Autor: Teodor Balan

Editura Academiei Române

"Istoria teatrului românesc în Bucovina" oferă o analiză detaliată a evoluției teatrului românesc în această regiune, evidențiind atât contextul istoric, cât și influențele culturale externe. Cartea urmărește dezvoltarea activităților teatrale de la începuturile lor, în perioada Habsburgică, până în secolul XX, subliniind rolul comunității românești în promovarea artei dramatice. Autorul abordează diverse aspecte, cum ar fi apariția primelor trupe de teatru, contribuțiile unor personalități locale și impactul teatrului asupra identității naționale. De asemenea, Autorul discută despre piesele de teatru jucate, temele abordate în acestea și modul în care acestea reflectă mentalitatea și preocupările societății românești din Bucovina. Cartea se bazează pe surse documentare, interviuri și mărturii ale martorilor, oferind o imagine complexă și nuanțată a acestui fenomen cultural. Prin analiza sa, autorul reușește să evidențieze importanța teatrului ca instrument de educație și de exprimare a valorilor naționale în rândul comunității românești din Bucovina.