Интернет-магазин nachodki.ru

Anul:1996

Autor: Nicolae Grămadă

Editura: Anima

Prezenta carte cuprinde două volume dedicate studiului toponimelor (numele de locuri) din regiunea Bucovina, o zonă bogată în tradiții culturale și istorie. Cartea analizează diverse denumiri geografice, cum ar fi cele ale localităților, râurilor, munților și altor caracteristici geologice, investigând originile și semnificația acestora. Autorul vorbește despre influențele istorice și culturale care au contribuit la formarea acestor denumiri, incluzând elemente din limbile română, ucraineană, germană și alte limbi vorbite în zonă de-a lungul timpului. Autorul subliniază legătura dintre toponimie și identitatea locală, prin intermediul unei analize care integrează aspecte de geografie, istorie și sociologie. Cartea se prezintă ca un ghid valoros pentru cei interesați de geografia culturală a Bucovinei, oferind o perspectivă detaliată asupra modului în care numele locurilor reflectă patrimoniul identitar al regiunii. De asemenea, lucrarea contribuie la conservarea cunoștințelor despre acest domeniu și promovează înțelegerea complexității istorice a Bucovinei.