Бесплатные шаблоны Joomla

Anul: 2007

Autorul: Constantin Ungureanu.

Editura: Civitas

Lucrarea de fata este structurata in trei capitole si 14 subcapitole. Primul capitol al studiului cuprinde perioada 1774-1869, iar subcapitolele coincid cronologic cu tipurile de administratie din Bucovina in perioada respectiva. Cea mai mare parte a lucrarii se refera la intervaulul 1869-1914, cind s-a produs reorganizarea si modernizarea reala a invatamintului bucovinean. Cele trei capitole ale lucrarii sun urmatoarele: -Invatamintul bucovinean 1774-1869, -Invatamintul primar din Bucovina dupa 1869, -Evolutia invatamintului prima din Bucovina la sfarsitul secolului al XIX-lea inceputul secolului al XX-lea.

Studiul cuprinde încheierea, şase anexe, care includ 45 de tabele statistice, 18 diagrame, o vastă bibliografie, indice de nume şi localităţi, precum şi rezumate în limbile de circulaţie internaţională - germană şi engleză. Merită o deosebită apreciere Harta şcolară a Bucovinei pentru anul 1913, executată la un nivel grafic excepţional. Remarcăm şi excelentele condiţii tehnice în care a apărut acest volum, editat la un standard înalt. Cartea reprezintă o nouă contribuţie importantă la problema evoluţiei învăţământului primar din Bucovina în perioada austriacă. Numeroasele investigaţii ale autorului au demonstrat că „la sfârşitul sec. al XIX-lea – începutul sec. al XX-lea, învăţământul primar din Bucovina a cunoscut un progres remarcabil, a crescut semnificativ numărul şcolilor şi al copiilor şcolarizaţi, s-a diminuat ponderea populaţiei analfabete, s-a îmbunătăţit starea materială şi socială a cadrelor didactice.