nachodki.ru интернет-магазин

Anul:1999

Autor: Șerban Constantinescu

Editura: Muzeul Național de Istorie a României

Lucrarea de față prezintă repere cronologice și comentarii istorice pentru perioada cuprinsă între data de 4/17 august 1916, momentul încheierii tratatului dintre România și puterile Antantei și până la data de 20 octobrie 1920, ziua semnării Tratatului de Pace de la Paris. Sunt identificate 94 de repere cronologice ce suprind evenimente, momente sau acțiuni politice, militare sau diplomatice privind participarea României în Primul Război Mondial și realizarea Marii Uniri. Textul studiului este completat de bibliografie și de anexe, fotografii ale unor evenimente și personalități dar și fotocopii ale unor documente.