Joomla шаблоны бесплатно http://joomla3x.ru
Ion Muscalu Sub sabia cu straja n cruce III. Batalia din codrii Cozminului razboiul de 13 ani

Anul: 2008

Autorul: Ion Muscalu

Editura:Danaster

Ion Muscalu s-a născut la data de 13 august 1949 în satul Scobinți, de lângă Hârlău (județul Iași). A debutat pe 27 decembrie 1979, la Radio Iași, cu "Povestiri istorice", după ce a publicat, sporadic, în presa locală. A îndeplinit funcția de primar al comunei Scânteia din județul Iași. În această calitate, în anul 1984, a înființat Cenaclul "Mihail Sadoveanu" și un muzeu al satului, iar în anul 1986, a inițiat Tabăra de sculptură în piatră "Poiana cu Schit", interzisă de autoritățile comuniste în 1988, pentru că "eram prea mulți oameni acolo în pădure, de capul nostru, fără radio, fără televizor, și se bănuia ca o s-o luăm razna"... În anul 1991 a debutat editorial, cu volumul Piatra Șoimului (apărut la Editura Porus din București). Ulterior i-au fost publicate volumele Cântecul ciocârliei (1997), Răpirea de la Mănăstirea Căpriana (1998), Primarul din Poarta Țărnii (2001), Lupul alb (2002), Hanul răzeșilor (2004) - o evocare a istoriei Moldovei din vara anului 1476, toate apărute la Editura Danaster, precum și romanul în trei volume Sub sabia cu straja-n cruce, publicate în perioada 2003-2008. Este membru al Uniunii Scriitorilor din România din anul 2003.