Бесплатные шаблоны Joomla

Anul: 1915

Autor: Nicolae Iorga

Editura: -

În prima jumătate a secolului XX România a beneficiat de o pleiadă irepetabilă de istorici. Între ei, cel care s-a impus mai stăruitor rămâne Nicolae Iorga (1871-1940), considerat deopotrivă unul din cei mai însemnați savanți ai timpului său, Cu o operă vastă, peste 11 000 de lucrări separate cuprinzând sinteze, monografii, volume de documente, note de călătorie, biografii, discursuri; apoi mii de articole, conferințe, cursuri universitare. Prin toate, N. Iorga rămâne unul dintre cei mai prolifici istorici ai lumii. A ținut cursuri în amfiteatrele multor universități, a răscolit arhive nu doar în Franța, Germania sau Italia dar și în Croația, Suedia sau Olanda, dând la iveală mii de documente.