Joomla шаблоны бесплатно http://joomla3x.ru

Anul:2003

Autor: Tudor Colac

Editura: Litera

Considerat un "magician al viorii", maestrul Nicolae Botgros a fost numit in 1978 la conducerea Orchestrei Populare "Lautarii".

Numit de catre popor si „vioara neamului”, talentatul lautar depune multa munca pentru a nu-si dezamagi ascultatorii, straduindu-se sa le transmita prin creatia sa farmecul cântecului popular.

Nicolae este fiul lautarului Dumitru Botgros "cel strasnic".

Botgros s-a nascut pe 25 ianuarie 1953, in satul Badicu-Vechi, raionul Cahul, Republica Moldova, intr-o familie de lautari.

In tinerete Nicolae Botgros a ajuns la Soroca, la Scoala de iluminare culturala. Aici pentru prima data a asistat la un concert de-al "Lautarilor". Tot la Soroca s-a îndragostit lulea de Lidia Bejenaru, care avea sa-i devina sotie.