Ion Nistor Bucovina sub dominațiunea românească La 20 de ani dela Unire Cernăuți s.n. 1938

Anul: 1938

Autor: Ion Nistor

Editura: Glasul Bucovinei

Ion I. Nistor (n. , Bivolărie, Suceava – d. , București, România) a fost un istoric și militant unionist bucovinean, membru al comitetului de organizare a Adunării Naționale de la Cernăuți, care a hotărât unirea Bucovinei austro-ungare cu România, în cadrul căruia a redactat „Actul Unirii”. Profesor la Universitățile din Viena și Cernăuți, rector al Universității din Cernăuți, profesor universitar la București, membru al Academiei Române (1911), director al Bibliotecii Academiei Române, fruntaș al Partidului Național Liberal, fost ministru de stat, reprezentând Bucovina, apoi, succesiv, ministru al lucrărilor publice, al muncii și, în final, al cultelor și artelor.