Все для Joomla . Бесплатные шаблоны и расширения.
Coperta ZDB Eminescu Orizontul cunoasterii

Anul: 2016

Autorul: Zoe Dumitrescu-Bușulenga

Editura: Nicodim Caligraful, Mănăstirea Putna

Zoe Dumitrescu-Busulenga s-a nascut in 1920 la Bucuresti, in familia lui Nicolae Dumitrescu si a Mariei Apostol. De mica a fost familiarizata de tatal ei cu literatura clasica franceza si germana, iar prin bunicul preot si o sora a bunicii au venit deprinderile timpurii ale vietii spirituale in Biserica. A dorit sa urmeze Conservatorul si sa imbratiseze o cariera muzicala, dar, din motive de sanatate, a studiat Dreptul si Literele la Universitatea din Bucuresti. Intre 1948 si 1982 a fost profesor la catedra de Literatura Universala si Comparata a Universitatii din Bucuresti, unde i-a avut ca modele profesionale si pedagogice pe George Calinescu si Tudor Vianu. In perioada de dinainte de 1989 a aparat marile nume ale literaturii romane: Eminescu, Eliade, Cioran, Vulcanescu si Blaga. Infruntand presiunile timpului, a inscris Biblia in bibliografia studentilor sai. Din 1975 a inceput sa petreaca verile la Manastirea Varatec. Contributiile de autor cele mai insemnate sunt: Ion Creanga (1963), Renasterea, umanismul si dialogul artelor (1971), Valori si echivalente umanistice (1973) si seria Eminescu: Eminescu. Viata; Eminescu si romantismul german; Eminescu. Creatie si cultura. Dupa 1990, Zoe Dumitrescu-Busulenga a onorat functiile de vicepresedinte al Academiei Romane si director al Accademiei di Romania din Roma. Meritele culturale i-au fost recunoscute prin mai multe premii si distinctii, precum: Premiul Special al Uniunii Scriitorilor, Premiul International Herder, Comandor al Ordinului de Merit al Republicii Italiene. Dupa moartea sotului, Apostol Busulenga, a intrat in cinul monahal, primind numele de Benedicta si a vietuit la Manastirea Varatec. A trecut la cele vesnice la 5 mai 2006 si a fost inmormantata, conform dorintei testamentare, la Manastirea Putna.