Интернет-магазин nachodki.ru

Anul: 2012

Autorul: Aurel Morariu

Editura: LIDANA, Suceava

Aurel Morariu este autorul unui studiu monografic despre Bucovina, publicat în 1915, urmărind o perioadă destul de lungă, cuprinsă între anul răpirii ei (1774) şi începutul Primului Război Mondial (1914). În 1940 vede lumina tiparului o nouă variantă, întrucât Aurel Morariu apelează la o bibliografie mult îmbunătăţită, apărută între timp. Această carte este însoţită de o prefaţă consistentă în care Nicolae Cârlan îi familiarizează pe cititori cu autorul, născut într-o familie de patrioţi bucovineni. Scriind acest studiu, autorul a vrut să atragă atenţia asupra istoriei nedrepte sub obrocul căreia s-a aflat vremelnic „eterna Bucovină”. Multe probleme rămase în suspensie sau distorsionate (cum este cea evreiască) sunt puse acum şi aici în lumina lor reală, menită să restabilească adevărul, dar mai cu seamă să sublinieze patriotismul bucovinenilor.